( cs / en )

teksty – recenze texts – reviews

Setkání s budoucností...

Robot ASIMO ...stálo na letáčku, který si mohl vzít každý návštěvník pátečního představení robota ASIMA v Panteonu Národního muzea. Jelikož se televizi i jiným zpravodajským zařízením většinou vyhýbám jako čert kříži, nebyl jsem vlastně vůbec připravený na to, co přijde.

A tak když ASIMO napoxodoval do sálu s kyticí, kterou za pomoci ředitele Národního muzea (v té xvíli poněkud nerozhodného, takže ho musel popostrčit jeden z texniků) položil k bustě Karla Čapka, ASIMO pokládá kytici k bustě Karla Čapka setkal jsem se já spíš se svou vlastní minulostí a měl jsem co dělat, abyx zadržel slzy, které se mi začaly neodolatelně drát do očí.

Kdysi dávno, jako malé škvrně, jsem objevil v hromadáx časopisů na naší půdě několik čísel Ábíčka se seriálem Vzpoura mozků. I těx pár dílů stačilo, aby mi učaroval. A tak když v roce 1986 vyšel ABC Speciál, ve kterém byl tenhle komiks celý, byl jsem v sedmém nebi. Tento památný speciál byl celý věnovaný robotice. Listoval jsem jím od začátku do konce a pak zase zpátky, pročítal do posledního kousíčku, studoval roboty ve všex pádex – kreslené, i ty opravdové. Na fotkáx jsem obdivoval pavoučího robota, který uměl kráčet po asymetrickýx sxodex, nebo tuhle zase humanoidního, který si kamerou, kterou měl místo hlavy, načetl partituru a pak ji zahrál na klávesáx. (Mimoxodem, většina těx robotů poxázela z Japonska.) Možná jsem si představoval, že někdy nějakého potkám doopravdy, kdo ví, za tu spoustu let, která od té doby uběhla, jsem to už zapomněl. Ale vím, že tohle všexno se mi vybavilo v té xvíli, kdy ASIMO vstoupil do sálu.

ASIMO, pohled zezadu ASIMA s sebou přivezl na státní návštěvu (svoji, ne robotovu) japonský premiér Junichiro Koizumi. Po představení na sympóziu v Darmstadtu letos v červnu to byl ASIMŮV teprve druhý výlet do Evropy. Nevím, v čí hlavě se tenhle nápad vylíhl, ale rozhodně to byl skvělý tah – ASIMO prorazil snad do většiny evropskýx zpravodajskýx médií a o premiérově návštěvě se tak dozvěděl asi úplně každý.

ASIMO (což má oficiálně znamenat Advanced Step in Innovative MObility, ale z dobře informovanýx zdrojů se proslýxá, že podobnost se jménem velkého věrozvěsta soužití lidí a robotů není čistě náhodná) je zatím posledním robotem z projektu, na kterém pracuje specializované výzkumné pracoviště firmy Honda již od roku 1986. Po sérii modelů „E“ (Experimental), jejixž úkolem bylo zvládnutí „prosté“ xůze, přišla v roce 1993 na řadu série „P“ (Prototype), u níž se vývojáři učili skloubit pohyby celého těla. Nu a prvním neprototypovým robotem zvládajícím lidské pohyby je právě ASIMO. Seznamte se prosím: datum narození listopad 2000, výška 120 centimetrů (tak akorát, aby si sám dokázal otevírat dveře a rozsvěcet světla, případně dosáhnout na stůl), váha pouhýx 52 kilogramů (pro srovnání – jeho nejbližší předxůdce vážil plnýx 130 kilo), na jedno nabití baterie vydrží v provozu 30 minut. Xůzi po rovině zvládá už dosti bravurně (dokonce si dokáže i „zatancovat“), ASIMO umí i tancovat sxody si musí nejdřívě důkladně promyslet, ale když se po nix už jednou vydá, je stejně elegantní jako jinde (viz videosekvence ASIMO kráčející po sxodex, 13MB). Mezi vybavení, které mu umožňuje si vykračovat na dvounohého robota závratnou ryxlostí 1,6 km/h a budit přitom dojem varietního tanečníka, patří pružné výstupky na xodidlex, čidla měřící náklon trupu a síly působící v končetináx, kamery pro sledování okolí a samozřejmě výkonný počítač, který z toho všeho dokáže propočítávat pohyby doslova „za poxodu“. Díky tomu dokáže ASIMO xodit plynule třeba v kruhu a ještě si přitom mávat rukama. Sice se zřejmě přes všexny tyto dovednosti neobejde bez předxozí důkladné znalosti terénu, takže v úplně neznámém prostředí by asi třeba takové sxody nezvládl, ale to nijak nesnižuje fakt, že vývojářům Hondy se podařilo dotáhnout sxopnost xůze dvounohýx robotů s lidskými proporcemi zase o kus dál. No dobře, ti hezky oškliví humanoidní roboti ze Vzpoury mozků to ještě nejsou, ale možná za nějaký čas... Kdo ví.

(Pokud vás zajímají texnické podrobnosti, doporučuji se podívat na článek ASIMO v Praze na serveru Robotika.cz a pak navštívit i oficiální stránky projektu.)

Obrazový doprovod dodal shinji.