( cs / en )

fotografie – texnika photos – equipment

Jako malé škvrně jsem začínal na jakémsi ruském bakeliťáku, který ovšem fotil na regulérní svitkáč. Později jsem dostal také ruskou Smenu, která se krmila kinofilmem. A když jsem byl hodný, půjčili mi děda s mamkou pravou nefalšovanou Flexaretu (vždycky jsme o ní mluvili v ženském rodě :-). To je mimochodem správně obojživelný foťák – v základu 6x6, ale když chcete, nacpete tam i kinofilm. A jak vypadá s kinofilmovým hledáčkem a sluneční clonou sexy, no řekněte sami :-)

Později jsem víceméně náhodou získal starý východoněmecký Pentacon SIX se základní osmdesátkou, který mi vydržel dodnes, a časem jsem k němu shromáždil i slušnou řádku příslušenství. Z prostorových důvodů (a samozřejmě hlavně lenosti :-) ho však někdy po začátku globální digitální éry začal čím dál tím víc nahrazovat Canon PowerShot A510, až jsem se nakonec zbavil i stařičkého zvětšováku, protože pro mě bylo jednodušší (a pohodlnější) film naskenovat a dál zpracovat už v počítači, než postupovat klasickou mokrou cestou.

Shodou dalších náhod jsem nakonec skončil u Pentaxe K20D (i když Tokina 11-16 mě málem zlomila na Nikony :-), se kterým fotím dodnes a budu, dokud se nerozpadne. A když ten je moc velký, velmi zdatně mu sekunduje „profesionální“ kompakt Canon PowerShot S100.